Δημιουργήθηκε το 1915 προκειμένου οι φορτηγίδες να ξεφορτώνουν κάρβουνο και με σιδηροδρομική γραμμή μεταφερόταν στο εργοστάσιο αφαλάτωσης. Οι σιδηροδρομικές γραμμές τύπου decauville κατασκευάστηκαν από Αιγύπτιους εργάτες. Δεν είναι γνωστό αν ο συρμός κινούνταν με ατμομηχανή ή μηχανή βενζίνης Hawthorn Leslie όπως στη μικρή γραμμή στην αποβάθρα του Μούδρου.
Προβλήτα Railway Pier
![Anzac_route_22_02](https://www.lemnosanzac.gr/wp-content/uploads/2022/05/Anzac_route_22_02.jpg)
Τοπόσημο στο χάρτη
Φωτογραφίες
![Anzac_route_22_01](https://www.lemnosanzac.gr/wp-content/uploads/2022/05/Anzac_route_22_01-150x150.jpg)
![Anzac_route_22_03](https://www.lemnosanzac.gr/wp-content/uploads/2022/05/Anzac_route_22_03-150x150.jpg)
![Anzac_route_22_04](https://www.lemnosanzac.gr/wp-content/uploads/2022/05/Anzac_route_22_04-150x150.jpg)
![Anzac_route_22_05](https://www.lemnosanzac.gr/wp-content/uploads/2022/05/Anzac_route_22_05-150x150.jpg)